Merhaba Arkadaşlar

Blog açmaya karar verdikten sonra, hemen host ve domain aldım. Biraz da heyecanla başladım bir şeyler kurcalamaya, internet’ten edindiğim videoların yardımıyla gerekli programları kurup bir an önce sitemi ayağa kaldırmak istiyordum.Fakat Wamp Server programını kurduktan sonra bir şeyler ters gittiğini fark ettim.

Wamp server, online hale gelmiyordu. “Reset all services”, “Start all services” yapmama rağmen bir türlü online olmuyordu.

Daha sonra internet’ten kısa bir araştırmadan sonra bu problemin çözüm yollarından biri ile karşılaştım. Öncelikle nedenini söyleyeyim; SQL server ve visual studio olan bir bilgisayarda çalışmaz. Sebebi hepsinin aynı portu dinlemeleridir.  SQL server  Integration service ve IIS bu portu dinlediği için Wamp server hizmet  veremez. Bundan dolayıda “Online” olamıyor programımız.

Çözüm yoluna gelince; Wamp klasörü  içerisinde yani tam olarak  C:\wamp\bin\apache\Apache2.2.17\conf adresinde httpd.conf dosyasını notepad ile açalım. Ardından bu dosya içerisinde Listen 80 yazan satırı bularak 80 rakamını herhangi bir rakam ile değiştirelim. Notepad’i kayıt edip kapattıktan sonra,  “Reset all services” dedikten sonra göreceksiniz Wamp Server’ımız online oluyor.

Fakat daha sonra çalıştırma aşamasında bir ayrıntı var, çalıştırma zamanında sadece port numarasını belirtmemiz gerekiyor. 80 yazan port numarasını 90 yaptığımızı düşünürsek. Örneğin:

  • http://localhost:88/
  • http://localhost:90/
  • http://localhost:88/phpmyadmin/
  • http://localhost:90/phpmyadmin/

yaparak sorunsuz bir şekilde yolumuza devam etmiş oluruz…

Herkese iyi çalışmalar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here